Wyniki konkursu literackiego

Werdykt I Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Opowieść niesamowita…”

Jury w składzie: Karolina Macios, Igor Brejdygant, Jakub Czarnik, Radosław Dąbrowski oraz Mirosław Pawłowski po zapoznaniu się z 51 opowiadaniami nadesłanymi na I Ogólnopolski Konkurs Literacki „Opowieść niesamowita…” postanowiło przyznać:

  • Nagrodę główną: Michałowi Kowalowi za opowiadanie „Królewskie wytchnienie” w postaci honorarium w wysokości 1000 zł oraz nagranie audiobooka z nagrodzonym opowiadaniem

  • Nagrodę drugą: Kamili Pałac za opowiadanie „Misja Leszczyński” w postaci honorarium w wysokości 500 zł oraz nagranie audiobooka z nagrodzonym opowiadaniem

  • Nagrodę trzecią: Katarzynie Kucharczuk za opowiadanie „Królewski sekret” w postaci  honorarium w wysokości 250 zł oraz nagranie audiobooka z nagrodzonym opowiadaniem

Jury poza nagrodami głównymi postanowiło przyznać również 7 wyróżnień w postaci nagrania audiobooka z następującymi opowiadaniami dla:

  • Dariusza Bednarczyka za opowiadanie „Zagadka 7 lipca”

  • Agnieszki Fulińskiej za opowiadanie „Zimny ogień”

  • Barbary Grotkowskiej i Katarzyny Grotkowskiej za opowiadanie „Krótka opowiastka o tem, że nie wszystko tem jest, czem się wydaje”

  • Joanny Makarczyk za opowiadanie „Klątwa Lancelota”

  • Anety Pałki za opowiadanie „Mandibula”

  • Pawła Szafarczyka za opowiadanie „Zombie”

  • Emila Zawadzkiego za opowiadanie „Kultyści z Ursinowa”

W swoim uzasadnieniu werdyktu jurorzy stwierdzają:

„Właściwie od początku byliśmy jednomyślni co do nagrody głównej, którą postanowiliśmy przyznać Michałowi Kowalowi za opowiadanie Królewskie Wytchnienie – za świetne wykorzystanie zadanego fragmentu jako pretekstu do przeprowadzenia językowej i intelektualnej zabawy tyleż lekkiej w swej językowej formie, co znaczącej w historycznej treści. Za zgrabnie i elegancko przeprowadzoną akcję odbrązawiania ciążącego nam często ponad miarę odlewu narodowego napuszenia i egzaltowanej tromtadracji, która do tego przeprowadzona została z pomocą literackiej polszczyzny najwyższej próby. Za humor, którego tak bardzo nam czasem nie zbywa.

Druga nagroda dla Kamili Pałac za opowiadanie Misja Leszczyński – za kreatywne wykorzystanie tekstu bazowego do stworzenia przekonującego połączenia konwencji science-fiction z opowieścią  historyczną. Autorka potrafi wykreować wiarygodny dla czytelnika świat przedstawiony, także, co ważne, w warstwie językowej – cieszą: zarówno udana stylizacja, jak i futurystyczne słowotwórstwo. Na uwagę zasługuje również lekkość pióra, umiejętność zbudowania suspensu i delikatny humor.

Trzecia nagroda dla Katarzyny Kucharczuk za opowiadanie Królewski sekret – za wysoki poziom wrażliwości oraz oryginalne wykorzystanie motywu z przechowywanym w pudełku sercem; za wzbudzenie szeregu emocji bardzo poruszającą oraz ujmującą historią. Na uwagę zasługuje także znalezienie odpowiedniego balansu pomiędzy dialogiem a opisem akcji. Emocjonalny finał z powodzeniem dopełnia tę tragiczną, lecz jednocześnie piękną i iście romantyczną, historię.

Wśród 51 przeczytanych przez nas opowiadań było też sporo innych ciekawych propozycji, lecz nie zawsze tak rzetelnych, spójnych i dopracowanych jak nagrodzone i wyróżnione teksty. Staraliśmy się wybrać z nadesłanych prace najciekawsze, mając nadzieję, że będą one reprezentatywne dla całości przesłanych projektów. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy”.

Skip to contentKontakt mailowy Kontakt Facebook Kontakt YouTube Kontakt instagram

URSYNOTEKA (C) 2018 | Polityka prywatności