Warsztaty reporterskie
UWAGA! Warsztaty z dnia 13.09.2024 (piątek) zostały przeniesione na dzień 04.10.2024 (piątek).
Ursynoteka zaprasza na WARSZTATY REPORTERSKIE PIOTRA LIPIŃSKIEGO – Jak napisać wciągający tekst reporterski? Czy reportaż pasuje do internetu? Warsztaty o literaturze faktu.
Kiedy? 20 czerwca, godzina 18.00 oraz 13, 20 i 27 września. Spotkanie w oko w oko z Piotrem Lipińskim. Oraz konsultacje online i wymiana korespondencyjna tekstów oraz uwag – aż do spotkania we wrześniu.
Warsztaty dla osób w wieku 16+. Zachęcamy do przesłania swoich dowolnych tekstów jeszcze przed spotkaniami! muzeum@ursynoteka.pl Prowadzący od razu w indywidualnych rozmowach przedstawi ich dobre i złe strony.
Gdzie? Muzeum Ursynoteki, Barwna 8.Ilość miejsc ograniczona – MAKS. 18 uczestników
Informacje i zapisy tylko w godzinach otwarcia muzeum – tel. 22 649 07 25 , muzeum@ursynoteka.pl
Zwrotne wpisowe 150 zł za cykl 4 warsztatów, płatne przy zapisie w Muzeum Ursynoteka, zwrócone po oddaniu gotowego tekstu na ostatnich zajęciach. Informacje i zapisy tylko w godzinach otwarcia muzeum – tel. 22 649 07 25, muzeum@ursynoteka.pl
Co Was czeka na warsztatach!!!
Jak znaleźć temat i rozmawiać z bohaterami? Jak zachęcić czytelników do lektury naszego tekstu?
Podczas czterech spotkań – i konsultacji online – uczestnicy zajęć dowiedzą się, jak napisać reportaż, który wciągnie czytelników.
Opanują metody zbieranie materiału do książek, sprawdzające się nie tylko przy literaturze faktu, ale też powieściach obyczajowej czy kryminalnych.
Dowiedzą się o jednym z najważniejszych niebezpieczeństw dla reportera: dlaczego ludzie kłamią i jak dociec prawdy?„Tu leży rycerz, co walczył bez trwogi i żył bez skazy” – napisał kiedyś Julian Ursyn Niemcewicz, patron Ursynoteki, w której odbędą się warsztaty. Ale może tylko po latach uwierzyliśmy w cnoty rycerza, a rzeczywistość była inna? Porozmawiamy o przeszłość, której nie było. Czyli o ludzkiej pamięci w reportażu.
Zastanowimy się, jak umiejętność pisania reportażu przyda się na Facebooku albo Tik-Toku. Opowiemy o narracyjnych chwytach wspólnych dla reportażu pisanego, radiowego i publikowanego w internecie.
Na koniec wymyślimy: jak zachęcić wydawcę do opublikowania naszej książki?
Dziennikarstwa najlepiej uczyć się w praktyce. Dlatego podczas warsztatów uczestnicy przygotują swoje teksty, a prowadzący je zredaguje. Najlepsze teksty opublikujemy.
Warsztaty dla osób w wieku 16+. Zachęcamy do przesłania swoich dowolnych tekstów jeszcze przed spotkaniami! muzeum@ursynoteka.plProwadzący od razu w indywidualnych rozmowach przedstawi ich dobre i złe strony.
Piotr Lipiński to autor i współautor ponad dwudziestu książek reporterskich. Najwięcej – siedem – ukazało się w ostatnich latach w wydawnictwie „Czarne” (m.in. „Bierut. Kiedy partia była bogiem”, „Kroków siedem do końca”, „Nieuchwytny urok likwidacji”). Laureat nagrody Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za dokument „Co się stało z polskim Billem Gatesem”.
Edukacja Kulturalna w Warszawie Kulturalny Ursynów Kulturalna Warszawa Dzielnica Ursynów m.st. Warszawy #warsztatyliterackie #piszebolubię