Relacja z 10 pażdziernika, 2015 – III edycja gry miejskiej na Ursynowie „Śladami Barei”
W sobotę, 10 października odbyła się gra miejska, sponsorowana przez Urząd Dzielnicy Ursynów.Drużynom, które wyruszyły „Śladami Barei” nie było łatwo. Aby poczuć atmosferę PRL-u musiały zmierzyć się z problemami z tamtego okresu. Uczestnicy mieli do pokonania 5 punktów, które były określone w grze jako „miejsca dokonywania wpłat na książeczkę”. I tu już pierwsze zadanie – aby tą książeczkę otrzymać , trzeba było ustawić się w kolejce w celu sprawdzenia nazwiska na listach lokatorskich.
Po otrzymaniu książeczki mieszkaniowej można było dokonywać wpłat na upragnione mieszkanie. W tym celu drużyny ruszyły na poszukiwanie opisanych miejsc i przystąpiły do wykonywania zadań. Jednym z takich zadań było zgłoszenie się na czyn społeczny ogłoszony przez docenta w Parku im. Jana Pawła II. Celem czynu było zgrabienie jak największej ilości liści. Liście były ważone i liczba wpisywana do książeczki mieszkaniowej jako równoważnik wpłaty na mieszkanie.
Jednym z „miejsc dokonywania wpłaty” było Muzeum na Barwnej 8 czyli mieszkanie przy Alternatywy 4. Tu na uczestników oczekiwali: gospodarz domu Anioł i Cenzor. W role te wcielili się aktorzy z teatru improwizacji współpracujący przy grach miejskich. Zadanie dla uczestników wiązało się z cenzurą. A to wszystko po to, aby utrudnić „wpłatę na mieszkanie”. Jedna grupa miała zaszyfrować wiadomość dla następnej tak, aby cenzor nie domyślił się kiedy, gdzie, o której godzinie, a przede wszystkim w jakim celu zostaje zwołane zebranie lokatorów przy Alternatywy 4. I tu uczestnicy musieli wykazać się sprytem, znajomością serialu i epoki peerelowskiej. Wykonanie zadania nagradzane było kolejną wpłatą na książeczkę mieszkaniową (stempelek).
Atrakcją dla uczestników była żółta taksówka WPT 1313, kursująca pomiędzy punktami znajdującymi się na trasie gry. Kierowca zabierał tych, którzy potrafili przekonać go, aby mimo wolnej soboty wykonał kurs. Uczestnicy gry „Śladami Barei” wczuli się w klimat serialu „Alternatywy 4”, często prezentując dialogi bohaterów, a niektórzy także i stroje z tamtej epoki. Gra miejska zakończyła się w Urzędzie Dzielnicy gdzie na zwycięzców czekały nagrody.