Instrukcja
Jak się zapisać?
Karta biblioteczna Ursynoteki jest ważna we wszystkich placówkach na terenie Ursynowa.
Przed rejestracją zapoznaj się z pełnym Regulaminem, który jest dostępny na naszej stronie internetowej lub w każdej placówce. Podpisując kartę zapisu, zobowiążesz się do jego przestrzegania.
Zapisu możesz dokonać osobiście w wybranej placówce (dorośli w wypożyczalniach dla dorosłych, dzieci i młodzież w wypożyczalniach dla dzieci i młodzieży) lub przez Internet. (zapis online)
Dorośli
Do zapisu potrzebny jest dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy).
W bibliotece zostaniesz poproszony o wypełnienie i podpisanie zobowiązania.
Jeśli posiadasz dowód osobisty według nowego wzoru (bez adresu zameldowania) zostaniesz poproszony o wypełnienie oświadczenia o miejscu zameldowania.
Po zarejestrowaniu się otrzymasz kartę biblioteczną.
Na podany przez Ciebie adres e-mail otrzymasz tymczasowe hasło logowania do Katalogu. Jeśli e-mail nie dojdzie w ciągu kilku minut, sprawdź, czy nie ma go w spamie.
Dzieci i młodzież
Jeśli nie masz jeszcze 18 lat, przyjdź z rodzicem lub opiekunem prawnym. Potrzebny będzie też jego dowód tożsamości (dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy).
W bibliotece rodzic lub opiekun wypełni zobowiązanie w imieniu osoby niepełnoletniej.
Po zarejestrowaniu się otrzymasz kartę biblioteczną.
Na podany przez rodzica adres e-mail zostanie wysłane tymczasowe hasło logowania do Katalogu. Jeśli e-mail nie dojdzie w ciągu kilku minut, sprawdź, czy nie ma go w spamie.
Zapis przez Internet
Aby zarejestrować konto czytelnika wypełnij formularz.(zapis online) Na podany adres e-mail zostanie przesłany link, którego kliknięcie aktywuje konto i wygeneruje hasło dostępu. Jeśli e-mail nie dojdzie w ciągu kilku minut, sprawdź, czy nie został zakwalifikowany jako spam.
W trakcie pierwszej wizyty wypożyczalni zostaniesz poproszony o przedstawienie dowodu tożsamości, podpiszesz zobowiązanie i otrzymasz kartę biblioteczną.
Jak zalogować się do katalogu
Identyfikatorem logowania może być Twoje nazwisko i imię (imiona) albo PESEL. Możesz mieć problem z logowaniem przy użyciu nazwiska i imienia, ponieważ w bibliotece zarejestrowanych może być więcej osób, mających takie samo nazwisko i imię!
Hasło logowania przyjdzie mailem po zapisie. Po zalogowaniu się, należy je zmienić na własne. Jeśli e-mail nie dotarł do Ciebie, sprawdź, czy nie został zakwalifikowany jako spam.
W przypadku problemów z zalogowaniem lub gdy zapomnisz hasła, zadzwoń lub wyślij e-mail prośbą o pomoc do którejś z naszych placówek.
Obsługa konta
Po zalogowaniu możesz samodzielnie sprawdzić stan swojego konta czytelniczego: liczbę wypożyczeń, terminy zwrotów, stan zamówień i rezerwacji oraz przedłużyć terminy zwrotów książek – klikając w poszczególne opcje:
INFORMACJE – możesz sprawdzić i zmienić swoje dane.
WYPOŻYCZENIA – sprawdzisz, jakie książki masz wypożyczone, kiedy należy je zwrócić oraz możesz przedłużyć okres wypożyczenia (przycisk: Prolonguj).
Prolongata nie jest możliwa, jeśli limit przedłużeń został wyczerpany, tytuł został zamówiony przez innego czytelnika lub twoje konto czytelnika zostało zablokowane.
REZERWACJE – sprawdzisz, które z zamawianych przez Ciebie książek czekają na odbiór. Możesz też anulować rezerwację.
Możesz też zarezerwować książkę, która jest dostępna w wypożyczalni. W tym celu kliknij napis: Zarezerwuj egzemplarz. W godzinach otwarcia bibliotek funkcja ta jest niedostępna. Masz 3 dni robocze na odbiór książki.
ZAMÓWIENIA – sprawdzisz, jakie książki zamawiałeś i który jesteś w kolejce. Możesz też anulować zamówienie.
W ramach korzystania ze swojego konta możesz samodzielnie zamówić książkę, która aktualnie jest wypożyczona. W tym celu przy wybranym egzemplarzu kliknij napis: Zamawiam wydanie. Gdy książka będzie gotowa do odbioru otrzymasz e-mail z informacją. Masz 3 dni robocze na odbiór.
HISTORIA – sprawdzisz, jakie książki już wypożyczałeś.
ROZLICZENIA – uzyskasz informacje o zapłaconych oraz zaległych należnościach.
ZMIANA HASŁA – możesz zmienić hasło na nowe.
„w.bibliotece.pl” – możesz zarejestrować się w Portalu w.bibliotece.pl, dołączyć do niego swoje konto biblioteczne i uzyskać dzięki temu dostęp do wielu dodatkowych funkcji (ocena przeczytanych książek, recenzje itp.)