1. tom Kolekcji Niemcewiczowskiej

WŁADYSŁAW BOJOMIR

Pozostająca dotychczas w rękopisie powieść pt. „Władysław Bojomir” Juliana Ursyna Niemcewicza została wydana staraniem Biblioteki Publicznej im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy.

Książka ukazała się z okazji jubileuszu 15-lecia Biblioteki w 2009r.

Utwór powstał w majątku Niemcewicza w Ursynowie w latach 1827-1828. Jego akcja toczy się w czasach tzw. Królestwa Polskiego, czyli monarchii powołanej w roku 1815 decyzją Kongresu Wiedeńskiego, złączonej unią personalną z Rosją. Autor nawiązuje do ówczesnych, dramatycznych doświadczeń Polaków. Powieść ma charakter pamiętnika. Losy bohatera są dla Niemcewicza pretekstem do ukazania despotyzmu, przemocy i zła, zarówno ze strony urzędników Imperium Rosyjskiego jak i współpracujących z nimi Polaków.

W powieści jest dużo satyry, szyderstwa i groteski. W ponurym, ale zarazem komicznym świetle ukazane są postaci Rosjan: księcia Konstantego – dowódcy wojsk polskich, senatora Nowosilcowa – wszechpotężnego pełnomocnika cara oraz będącego jego cieniem Leona Bajkowa. Podobnie odrażająco, ale i śmiesznie, Niemcewicz przedstawia wysługujących się Rosjanom Polaków: namiestnika generała – Zajączka, szefa tajnej policji – Rożnieckiego czy głównego cenzora – Szaniawskiego.

Barwne dialogi w łamanej polsko-rosyjskiej mowie doskonale obrazują klimat epoki.

Wstęp, nota wydawnicza oraz liczne przypisy objaśniające tekst powieści są autorstwa dr. Aleksandra Czaji.
Powieść poprzedza obszerny tekst – autorstwa prof. Izabelli Rusinowej – charakteryzujący Niemcewicza jak i wydarzenia jego czasów.

Książkę wydrukowała Oficyna Wydawnicza STON2 w Kielcach. Staranna szata graficzna, twarda oprawa i liczne reprodukcje kart rękopisu pośród 207 stron tej publikacji, czynią ją niezwykle atrakcyjną pod względem edytorskim.

Publikacja powstała pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Ursynów w Warszawie, ze środków m. st. Warszawy.
Cena 33 zł.

1. tom Kolekcji Niemcewiczowskiej
Skip to content







Kontakt mailowy Kontakt Facebook Kontakt YouTube Kontakt instagram

URSYNOTEKA (C) 2018 | Polityka prywatności