KONKURS ŚLADAMI WRZEŚNIA’39

KONKURS dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych ŚLADAMI WRZEŚNIA’39 

do pobrania plakat A4

Wrzesień 1939 – symbol klęski, ale nie zwątpienia. Akt ofiary, ale nie poddania. Żadne inne doświadczenie historyczne narodu polskiego nie znalazło tak bogatego udokumentowania. Odeszli bohaterowie tamtych dni, uczestnicy wrześniowych walk, lecz żyją jeszcze świadkowie, istnieją dokumenty rodzinne – ciągle nieobecne w publicznej przestrzeni, powstała bardzo bogata literatura dotycząca tego ważnego miesiąca w naszych dziejach, czy temat jednak został wyczerpany?

Ursynowska Biblioteka Publiczna im. Juliana Ursyna Niemcewicza i Fundacja Arkona im. Jarosława Zielińskiego zwracają się do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, by zechcieli podzielić się swoimi refleksjami dotyczącymi roli Września’ 39 w naszych dziejach. Czy pamiętają o dacie sprzed 80. lat? Na ile jest ważna dla nich samych, dla ich bliskich, względnie dla miejscowości, w których mieszkają? Ponadto, czy znają świadków Wrześniowych Dni? Czy są to ich krewni lub sąsiedzi, lub może na przykład czytali o nich w prasie, w literaturze wspomnieniowej? Czego się o nich dowiedzieli? Pytań związanych z tym tragicznym miesiącem w naszych dziejach jest dużo, nie chcemy podpowiadać wszystkich. Liczymy na przemyślane i oryginalne wypowiedzi uczniów, nie narzucamy im ani formy, ani treści. Pragniemy jedynie, by ich prace nie przekraczały 5 stron znormalizowanego maszynopisu. Zależy nam na prozie, ale inne formy literackie również będą mile widziane. Do wypowiedzi należy dołączyć, poza imieniem i nazwiskiem, adres szkoły oraz miejsca zamieszkania, e-mail i numer telefonu. Najciekawsze wypowiedzi będą uhonorowane nagrodami za I, II i III miejsce oraz pięcioma wyróżnieniami. Możliwy jest inny podział nagród, także ich liczebność.

• Prace pisemne w 3 egzemplarzach należy nadsyłać do 10 sierpnia br. na adres: Stanisław Grabowski, ul. Koński Jar 2/27, 02-785 Warszawa, z dopiskiem „Śladami Września’39”.
• Prace, wraz z danymi autora, można też wysyłać na e-mail: poezjaidziecko@op.pl

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się we wrześniu br. w Ursynotece-Muzeum przy ul. Barwnej 8 w Warszawie,
o czym uczestnicy zostaną powiadomieni. Jury konkursu stanowi Kapituła Nagrody Literackiej im. Jarosława Zielińskiego „Złota Róża” w osobach: Aleksander Nawrocki (przewodniczący), Stanisław Grabowski, dr Lam Quang My, Mikołaj J. Wachowicz, Andrzej Walter. Ich oceny nadesłanych tekstów będą ostateczne. Wszelkie pytania i wątpliwości związane z konkursem należy kierować do sekretarza Kapituły, Stanisława Grabowskiego (tel. 691–458–087 lub na e-mail: poezjaidziecko@op.pl )

 

Data

01 lip 2019

Godziny

8:00 am - 6:00 pm

Etykiety

Dzieci Etykieta
Kategorie

Możliwość komentowania została wyłączona.

Skip to content







Kontakt mailowy Kontakt Facebook Kontakt YouTube Kontakt instagram

URSYNOTEKA (C) 2018 | Polityka prywatności