WUU – w ramach Festiwalu!
To prawda, że w Ursynotece nasz świat kręci się wokół Festiwalu „Zakręceni Literaturą” – szczerze mówiąc, zupełnie się tego nie wstydzimy! 





Jednak pamiętamy o WSZYSTKICH!

Potem zaczynamy prawdziwą literacką przygodę pełną spotkań z autorami, muzycznych dreszczy, zagadek kryminalnych i niezwykłych wydarzeń.


Patrząc na Warszawę odbudowaną po wojennych zniszczeniach, nie widzimy tego, co przepadło bezpowrotnie. Artystyczne wnętrza, zbiory i kolekcje zostały w całości zniszczone, spalone i rozgrabione. O bogactwie przedwojennej Warszawy, kolekcjonerach oraz niezwykłych, wojennych losach dzieł sztuki opowie dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki od wielu lat specjalizujący się w badaniu polskich strat wojennych (współautor raportu i publikacji „Raport o stratach Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945” oraz późniejszej publikacji „Straty Warszawy 1939–1945. Raport”), który przeprowadził fascynujące śledztwo, odtwarzając losy i zawartość artystycznych kolekcji prywatnych należących do mieszkańców Warszawy.
Książka „Zrabowana Warszawa” to dwutomowe monumentalne dzieło, zaopatrzone w ponad 500 fotografii. Opisuje niemal dwa tysiące zbiorów i kolekcji artystycznych. Pionierska praca, bogata w niesamowite opowieści na temat wojennych losów prywatnych zbiorów artystycznych.



Wykład Marzeny Ożarek-Szilke pt. „Historie zapisane w kościach.
Od wykopalisk po miejsca zbrodni” to pasjonująca opowieść o tym, jak badania nad ludzkimi kośćmi mogą odsłonić fascynujące i często nieoczywiste aspekty przeszłości. Prelegentka, ekspertka w dziedzinie archeologii, wprowadzi słuchaczy w świat, w którym kości stają się nośnikami niewypowiedzianych historii.
Ten wykład to nie tylko naukowa podróż przez historię człowieka, ale także refleksja nad tym, jak archeologia i antropologia pozwalają wniknąć w życie ludzi sprzed wieków – poprzez najtrwalsze i najcenniejsze zapisy, jakie pozostawili: swoje kości.



Wstęp wolny dla słuchaczy z indeksem Wolnego Uniwersytetu, ale mamy także 30 miejsc dla wolnych słuchaczy – zapraszamy serdecznie!


