200 lat Ursynowa

200 lat Ursynowa mija właśnie dziś.

Wiedzieliście, że bibliotekarzom zdarza się odkryć prawdziwe perełki nie tylko pośród bibliotecznych półek, lecz także w archiwalnych przestrzeniach?

Powszechnie za początek Ursynowa przyjmuje się albo 8 stycznia 1977 r. (zasiedlenie pierwszego bloku przy ul. Puszczyka), albo 23 października 1822 r. (zakup majątku Rozkosz przez Juliana Ursyna Niemcewicza), co w wyniku odkrycia naszego zespołu Ursynoteki okazuje się nie do końca zgodne z prawdą. A to właśnie ze względu na odnaleziony (i po raz pierwszy opublikowany) „Akt założycielski Ursynowa” mówiący o dacie 29 października 1822 r.

Pisał Niemcewicz w „Dzienniku z czynności moich w Ursinowie 1822-1831” Myśl moja była na pamiątkę dziesięcioletniego pobytu mego w Ameryce nazwać tę zagrodę Ameryką lub Waszyngtonem, lecz trzeba się było i o to udać do rządu za zgłoszeniem się. Życzliwi zaklinali mię, bym tego nie czynił, że nazwisko wolnego kraju wzięte będzie za bunt i sprzysiężenie. Nazwałem więc zagrodę Ursinowem, a to od danego przydomka mego”.
Zatem rocznicę powstania Ursynowa powinniśmy obchodzić właśnie dzisiaj.

Jeśli kogoś zafascynowała – wcale nie tak oczywista – historia Ursynowa, zapraszamy do naszego Muzeum przy ul. Barwnej 8, gdzie znajdziecie pełną kopię tego dokumentu, jak i wiele innych dokumentów dotyczących naszej dzielnicy.

Skip to contentKontakt mailowy Kontakt Facebook Kontakt YouTube Kontakt instagram

URSYNOTEKA (C) 2018 | Polityka prywatności